TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Rada Dyscypliny Naukowej
Nauki Chemiczne

Dr inż. Jan Zaręba laureatem nagrody Prezesa Rady Ministrów

Data: 18.10.2021

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Dr inż. Jan Zaręba z Wydziału Chemicznego został laureatem nagrody Prezesa Rady Ministrów za wyróżniającą się pracę doktorską. Jego badania dotyczą projektowania i syntezy nowej generacji nanomateriałów.

Naukowiec pracuje w Katedrze Inżynierii i Modelowania Materiałów Zaawansowanych w zespole prof. Marka Samocia. Zajmuje się m.in. nieliniowymi właściwościami optycznymi polimerów koordynacyjnych. Są to zaawansowane badania nad wykorzystanie optyki nieliniowej do termometrii.

Dr inż. Jan Zaręba

– Istotna jest tu bezkontaktowa forma pomiaru temperatury, czasem bardzo małych elementów. W dużym uproszczeniu działa to tak, że świecimy laserem femtosekundowym na dany obiekt, w którym umieszczamy naszą sondę z cząsteczkami luminescencyjnymi. Dokonujemy detekcji promieniowania, które jest generowane przez sondę i na podstawie analizy widma wiemy, jaką obiekt ma temperaturę – tłumaczy dr Zaręba.

Zagadnienia związane z optyką nieliniową badacz z PWr zgłębiał także na stażu naukowym na uniwersytecie w Canberze w Australii. Z kolei w ośrodkach w Niemczech (Technische Universitat Munchen oraz Ruhr Universitat Bochum) zajmował się syntezą porowatych sieci metaloorganicznych, których nieliniowe właściwości optyczne badał później w Polsce.

Jego rozprawa doktorska (pod kierunkiem dr. hab. inż. Marcina Nyka) dotyczyła projektowania i syntezy nowej generacji nanomateriałów. W swojej pracy wykorzystał mechanizmy przebiegające w polimerach koordynacyjnych lantanowców z zastosowaniem ich jako spektroskopowych termometrów bezkontaktowych.

Wyniki jego badań znajdą zastosowane w optoelektronice i nanofotonice, w tym w diagnostyce medycznej np. w bioobrazowaniu (pomiary temperatury wewnątrz tkanek), ale także w przemyśle np. do mierzenia temperatury trudno dostępnych elementów mechanicznych.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję