TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Rada Dyscypliny Naukowej
Nauki Chemiczne

Dr hab. Joanna Olesiak-Bańska laureatką tegorocznej Nagrody Iuvenes Wratislaviae

Data: 08.12.2021

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Nagroda „Iuvenes Wratislaviae" jest przyznawana naukowcom poniżej 37. roku życia, którzy mają stopień doktora i na stałe pracują na Dolnym Śląsku. Laureaci otrzymują 10 tys. zł, medal oraz pamiątkowy dyplom. Podczas uroczystości w siedzibie wrocławskiego PAN naszą badaczkę nagrodzono za badania pt. „Nanocząstki metali szlachetnych jako znaczniki w obrazowaniu jedno- i wielofotonowym układów biologicznych”.

Zdjęcie ilustracyjne

Dr hab. inż. Olesiak-Bańska zdobywała doświadczenie naukowe w zakresie nanomateriałów i cząsteczek organicznych o ciekawych nieliniowych właściwościach optycznych już w czasie studiów. Na Wydziale Chemicznym PWr uzyskała tytuł magistra biotechnologii, a na Ecole Normale Superieure de Cachan we Francji tytuł magistra fizyki.

Następnie rozpoczęła studia doktoranckie na Wydziale Chemicznym PWr prowadząc badania w zakresie nowych technik mikroskopii wielofotonowej i materiałów o ciekawych właściwościach nieliniowych. Doktorat ukończyła z wyróżnieniem w 2012 r. i rozpoczęła badania nad nowymi nanocząstkami złota i srebra – ultramałymi nanoklastrami o średnicy <2 nm.

W ostatnich latach dr hab. inż. Joanna Olesiak-Bańska odbyła liczne staże zagraniczne w renomowanych jednostkach naukowych w Europie i na świecie (m.in. na Uniwersytecie w Cambridge w Wielkiej Brytanii, w Ecole Normale Superieure de Cachan we Francji, University of California – Berkeley w Stanach Zjednoczonych, oraz na Australian National University w Australii).

Obecnie jest kierownikiem projektu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej First Team oraz projektu Narodowego Centrum Nauki Sonata Bis. W przeszłości kierowała 4 innymi grantami na łączną kwotę około 4,5 mln zł. Jest laureatką wielu nagród i stypendiów. m.in. stypendium dla wybitnych młodych naukowców MNiSW, stypendium FNP START i START z wyróżnieniem, Nagrodę im. Dionizego Smoleńskiego, Nagrody Rektora Politechniki Wrocławskiej czy stypendium Ambasady Francji “Bourse de recherché”.

Oprócz pracy naukowej dr hab. inż. Joanna Olesiak-Bańska prowadzi aktywną pracę dydaktyczną: była promotorką pomocnicą zakończonego doktoratu, a obecnie jest promotorką pięciu prac doktorskich. Była też promotorką 20 prac magisterskich i 20 prac inżynierskich. Prowadzi działalność propagującą naukę, m.in. w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Należy do Akademii Młodych Uczonych i Artystów działającej przy Urzędzie Miasta Wrocławia.

„W laboratorium chemicznym jest jak w kuchni - potrzebna jest intuicja” – przeczytaj naszą rozmowę z dr. hab. inż. Joanną Olesiak-Bańską o pracy w laboratorium chemicznym. 

Zdjęcie medaluNagroda „Iuvenes Wratislaviae” została ustanowiona przez prezesa Polskiej Akademii Nauk w 2012 r. Każdego roku przyznaje ją Oddział Wrocławski Polskiej Akademii Nauk. Laureatami mogą być naukowcy do 37. roku życia, pracujący na stałe w instytucjach naukowych Dolnego Śląska i mający na swoim koncie wybitne osiągnięcia na polu nauki i sztuki. Nagroda ma wyróżniać młodych ludzi, którzy przyczyniają się nie tylko do rozwoju nauki, ale także do promocji Wrocławia i całego regionu.

Źródło: Portal PWr.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję