Ocena śródokresowa w Szkole Doktorskiej
Na podstawie opracowania Dziekana SzD, prof. Krzysztofa Walkowiaka
Ustawa – indywidualny plan badawczy i ocena śródokresowa
- Doktorant, w uzgodnieniu z promotorem lub promotorami, opracowuje indywidualny plan badawczy zawierający w szczególności harmonogram przygotowania rozprawy doktorskiej i przedstawia go podmiotowi prowadzącemu szkołę doktorską w terminie 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia kształcenia (art. 202 ust. 1)
- Realizacja planu podlega ocenie śródokresowej w połowie okresu kształcenia (art. 202 ust. 2)
- Ocena śródokresowa kończy się wynikiem pozytywnym albo negatywnym. Wynik oceny wraz z uzasadnieniem jest jawny (art. 202 ust. 3)
- Ocena śródokresowa jest przeprowadzana przez komisję, w skład której wchodzą 3 osoby, w tym co najmniej 1 osoba (…) zatrudniona poza podmiotem prowadzącym szkołę doktorską. Promotor i promotor pomocniczy nie mogą być członkami komisji (art. 202 ust. 4)
- Osobie wchodzącej w skład komisji, zatrudnionej poza podmiotem prowadzącym szkołę doktorską, przysługuje wynagrodzenie w wysokości 20% wynagrodzenia profesora (art. 202 ust. 5)
- Doktoranta skreśla się z listy doktorantów w przypadku negatywnego wyniku oceny śródokresowej (art. 203 ust. 1)
- Wysokość miesięcznego stypendium doktoranckiego wynosi co najmniej 57% wynagrodzenia profesora – po miesiącu, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa (art. 209 ust. 4)
- Doktorant nie może być zatrudniony jako nauczyciel akademicki ani pracownik naukowy. Zakaz nie dotyczy zatrudnienia doktoranta: po ocenie śródokresowej zakończonej wynikiem pozytywnym (…)
- Promotorem nie może zostać osoba, która w okresie ostatnich 5 lat: 1) była promotorem 4 doktorantów, którzy zostali skreśleni z listy doktorantów z powodu negatywnego wyniku oceny śródokresowej (art. 190 ust. 6)
Komisje ds. oceny śródokresowej PWr
- Ocena śródokresowa indywidualnego planu badawczego dla każdej dyscypliny, w której odbywa się kształcenie, jest przeprowadzana przez trzyosobowe komisje powoływane przez dziekana Szkoły Doktorskiej
- Dziekan wnosi do właściwych rad dyscyplin naukowych o rekomendowanie do powoływanych komisji trzech osób, w tym:
- jednej osoby zatrudnionej poza Politechniką Wrocławską oraz posiadającej stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora w dyscyplinie naukowej, w której przygotowywana jest rozprawa doktorska oraz posiadającej aktualny dorobek w dyscyplinie naukowej, w której przygotowywana jest rozprawa doktorska;
- dwóch osób zatrudnionych w Politechnice Wrocławskiej oraz będących członkami rady dyscypliny, w której przygotowywana jest rozprawa doktorska oraz posiadających aktualny dorobek w dyscyplinie naukowej, w której przygotowywana jest rozprawa doktorska. Spośród tych dwóch osób rada dyscypliny rekomenduje przewodniczącego komisji.
- Skład komisji jest jawny. Promotor i promotor pomocniczy nie mogą być członkami Komisji
- Posiedzenia komisji mogą być przeprowadzane przy użyciu środków komunikacji elektronicznej
- Komisja dokonuje oceny śródokresowej nie więcej niż 7 doktorantów
- Przewodniczący Komisji jest odpowiedzialny za:
- organizację spotkania dotyczącego oceny śródokresowej
- powiadomienie o terminie i miejscu spotkania członków Komisji oraz doktoranta, którego ocena dotyczy
- w przypadku przeprowadzania spotkania Komisji przy użyciu środków komunikacji elektronicznej przekazania do członków Komisji oraz doktoranta, którego ocena dotyczy, informacji umożliwiających dołączenie do spotkania (link)
- przekazanie do dziekanatu w terminie ustalonym w terminarzu oceny śródokresowej podpisanych dokumentów: formularz oceny śródokresowej oraz protokół z posiedzenia Komisji
- Komisja dokonuje oceny śródokresowej realizacji indywidualnego planu badawczego doktoranta na podstawie:
- indywidualnego planu badawczego (IPB) doktoranta
- pisemnego autoreferatu oceny śródokresowej, w którym doktorant przedstawia sprawozdanie z realizacji indywidualnego planu badawczego
- przedstawionej przez doktoranta 15 minutowej ustnej prezentacji osiągnięć naukowych, związanych z realizacją pracy doktorskiej
- dyskusji z doktorantem o jego przeprowadzonych badaniach, opisanych w powyższych dokumentach i osiągnięciach, a także o planach badawczych określonych w IPB
- Doktorant na wniosek przewodniczącego Komisji udostępnia w wersji elektronicznej dokumenty dotyczące osiągnięć naukowych wykazane w raporcie oceny śródokresowej (np. publikacje, manuskrypty, raporty).
Harmonogram oceny śródokresowej
Szczegółowe terminy rozmów z doktorantami dla poszczególnych komisji są ustalane przez przewodniczącego komisji w uzgodnieniu z pozostałymi członkami komisji i przekazane przez przewodniczącego komisji do Dziekanatu Szkoły Doktorskiej nie później niż na 2 tygodnie przed zaplanowaną datą spotkania.
Składy poszczególnych komisji wraz z przypisanymi doktorantami znajdują się pod linkiem: https://szd.pwr.edu.pl/doktoranci/ocena-srodokresowa/komisje.
Dodatkowe informacje
- Członkowie komisji rekomendowani przez Radę Dyscypliny powinni wyrazić wstępną zgodę na udział w pracach komisji.
- Domyślnym trybem pracy komisji ma być tryb zdalny.