TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Rada Dyscypliny Naukowej
Nauki Chemiczne

Laureaci programu Start FNP

Data: 14.06.2021

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Troje młodych naukowców z dyscypliny nauki chemiczne PWr zostało laureatami programu „Start” realizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Otrzymają roczne stypendia w wysokości 28 tys. zł, które mogą przeznaczyć na dowolny cel.

katarzyna_groborz.jpg

Dr inż. Katarzyna Groborz – pracuje w Katedrze Chemii Biologicznej i Bioobrazowania na Wydziale Chemicznym. Jej zainteresowania naukowe skupiają się na mechanizmach odpowiedzi immunologicznej, które mają bezpośredni wpływ na aktywację szlaków biochemicznych prowadzących do samobójczej śmierci komórki. W pracy badawczej zajmuje się więc różnymi typami programowanej śmierci komórki (m.in. apoptoza czy pyroptoza) oraz białkami, które są zaangażowane w te procesy.
Obecnie swoje zainteresowania naukowe rozwijam w firmie biotechnologicznej Genentech z San Francisco w USA. Pracuję na stanowisku postdoc w laboratorium prof. Vishvy Dixit – mówi laureatka stypendium.

marta_dudek_1.jpg

Dr inż. Marta Dudek – pracuje w Katedrze Inżynierii i Modelowania Materiałów Zaawansowanych na Wydziale Chemicznym. Jej badania skupiają się wokół syntezy i charakteryzacji nowych pochodnych azobenzenu oraz ich wykorzystania w układach biologicznych. – Wprowadzenie tych związków w matrycę biopolimeru prowadzi do otrzymania inteligentnych układów hybrydowych, które mogą znaleźć różnorodne zastosowanie od nanotechnologii po biotechnologię – wyjaśnia dr Marta Dudek.
Laureatka planuje część stypendium przeznaczyć na doposażenie pracowni pasiecznej. Wraz z mężem zajmują się bowiem hodowlą pszczół.

mikolaj_janicki.jpg

Mikołaj Janicki – jest doktorantem na Wydziale Chemicznym. Swoje badania realizuje w Katedrze Chemii Fizycznej i Kwantowej.
Zajmuje się wyjaśnieniem skomplikowanych mechanizmów reakcji fotochemicznych, aktywowanych promieniowaniem ultrafioletowym. – Znajdują one zastosowanie w wielu dziedzinach nauki, m.in. w badaniach chemicznych początków życia na ziemi oraz w terapii fotodynamicznej – wyjaśnia stypendysta.
Jednym z głównych wątków jego badań jest zrozumienie, jaką rolę odgrywają cząsteczki rozpuszczalnika w reakcjach fotochemicznych ważnych biologicznie związków chemicznych, jak i ich prekursorów. W swojej pracy wykorzystuje zaawansowane metody obliczeniowe chemii kwantowej.
W ubiegłym roku został laureatem programu stypendialnego Etiuda, realizowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Dzięki niemu wyjedzie na staż do Centrum Astrofizyki na Uniwersytecie Harvarda.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję