TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Rada Dyscypliny Naukowej
Nauki Chemiczne

List otwarty do doktorantów

Data: 30.06.2021

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Szanowni Państwo,
Doktorantki i Doktoranci w dyscyplinie naukowej nauki chemiczne.

Zwracam się do Państwa pragnąc zwrócić uwagę na wprowadzenie nowego Regulaminu nadawania stopni naukowych na Politechnice Wrocławskiej oraz komunikatu Prorektora ds. Nauki profesora Andrzeja Ożyhara określającego zasady prowadzenia czynności w przewodach doktorskich. Teksty regulaminu i komunikatu można znaleźć na stronach Działu Nauki oraz na stronie rady dyscypliny (https://rd-nch.pwr.edu.pl/informacje/stopnie/regulamin-nadawania-stopni-naukowych).

Obecnie w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (p.s.w.n.) i przepisów ją wprowadzających znajdujemy się w okresie przejściowym, w którym zasady na jakich toczą się Państwa postępowania różnią się w zależności od tego, czy studiujecie w Szkole Doktorskiej (SzD) czy na Studiach Doktoranckich (SD), a w tym ostatnim wypadku dodatkowo różnice wynikają z faktu otwarcia bądź nie przewodu doktorskiego przed 30 kwietnia 2019 r.

Ponieważ zdaję sobie sprawę, że może to budzić Państwa wątpliwości postanowiłem przygotować kompendium informacji o zasadach obowiązujących w naszej Uczelni oraz naszej radzie dyscypliny.

Informacje te zamieściłem na stronie rady dyscypliny (https://rd-nch.pwr.edu.pl/informacje/doktoranci). Z czasem uzupełnię je jeszcze o informacje dla absolwentów SzD i Kandydatów bądź Kandydatek ubiegających się o nadanie stopnia doktora w trybie eksternistycznym.

Ci z Państwa, którzy kształcą się w Szkole Doktorskiej do naszej rady dyscypliny zwrócą się dopiero po zakończeniu kształcenia jako jej absolwentki i absolwenci. W Państwa wypadku dopiero wówczas wszczęte zostanie na Państwa wniosek postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora. Tryb postępowania opisano w rozdziale III Regulaminu.

W przypadku doktorantów Studiów Doktoranckich zasady na jakich toczą się postępowania zależą od tego czy otwarli Państwo przewód doktorski przed 30 kwietnia 2019 r. Jeśli tak, to postępowania te toczą się na zasadach dotychczasowych, czyli określonych w ustawie z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz stopniach i tytule w zakresie sztuki (u.s.n.t.n.) oraz rozporządzeniu MNiSW z dnia 19 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego trybu i warunków przeprowadzania czynności w przewodzie doktorskim, w postępowaniu habilitacyjnym oraz w postępowaniu o nadanie tytułu profesora. Tych z Państwa odsyłam do wspomnianego komunikatu Prorektora ds. Nauki, gdzie znajdziecie Państwo szczegółowe informacje.

Jeśli nie otwarliście Państwo przewodu doktorskiego, to wówczas postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora jest wszczynane z mocy samego prawa w momencie złożenia przez Państwa wniosku o wyznaczenie promotora lub promotorów. Postępowanie to toczyć się będzie na stosowanych odpowiednio zasadach określonych w nowej ustawie p.s.w.n., a szczegółowy tryb przedstawiono w rozdziale V Regulaminu.

Na zakończenie chciałbym zwrócić Państwa uwagę na zasady przyjęte w naszej radzie dyscypliny wraz z powołaniem Komisji ds. Stopni Naukowych, gdyż w tej materii nastąpiły pewne zmiany.

We wszystkich postępowaniach powoływana będzie dedykowana komisja doktorska w przynajmniej 7-osobowym składzie. Rekomendacje dotyczące składu komisji doktorskich, komisji egzaminacyjnych oraz kandydatur na recenzentów przygotowywać będzie wspomniana Komisja ds. Stopni Naukowych pod przewodnictwem Pani profesor Ewy Żymańczyk-Dudy (skład komisji znajdziecie Państwo na stronie: https://rd-nch.pwr.edu.pl/sklad-rady/komisje).

Należy podkreślić, że szczególnie w przypadku postępowań toczących się na nowych zasadach, z uwagi na sankcje, jakie przewiduje ustawa p.s.w.n. wobec promotorów, promotor podlega wyłączeniu z udziału w postępowaniu. Nie może on zatem występować w roli członka komisji powoływanych w postępowaniu ani w inny sposób wpływać na przebieg postępowania, w tym proponować kandydatury na recenzentów. Znajduje to odzwierciedlenie w zapisach Regulaminu, w szczególności w związku ze stosowanym odpowiednio lub wprost §7 ust. 1 ibid. "Kandydatów na recenzentów proponują członkowie rady dyscypliny naukowej z wyłączeniem promotora, lub promotorów”.

Z Państwa perspektywy kontakt z radą dyscypliny ograniczy się w większości przypadków do składania wniosków o wyznaczenie promotorów, a jeśli Ci są już wyznaczeni to do złożenia rozprawy doktorskiej promotorowi (absolwenci SD) lub wraz ze stosownym wnioskiem do przewodniczącego rady dyscypliny naukowej (absolwenci SzD).

Mam nadzieję, że informacje opublikowane na stronie okażą się Państwu przydatne. W razie pytań lub sugestii proszę o kontakt.

Z wyrazami szacunku i serdeczności, oraz życzeniami udanych wakacji,

Robert Góra
Przewodniczący Rady Dyscypliny Naukowej
Nauki Chemiczne

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję