TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Rada Dyscypliny Naukowej
Nauki Chemiczne

Prof. Wiktor Zierkiewicz został profesorem tytularnym

Data: 13.09.2024

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

prof. Wiktor Zierkiewicz - zdjęcieProf. Wiktor Zierkiewicz z Katedry Chemii Analitycznej i Metalurgii Chemicznej na Wydziale Chemicznym został nowym profesorem tytularnym na naszej uczelni.

W 1995 r. ukończył studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2003 r. uzyskał stopień doktora nauk chemicznych na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej, a w 2014 r. doktora habilitowanego w dziedzinie nauk chemicznych, w dyscyplinie naukowej chemia, na tym samym wydziale. Obecnie pracuje w Katedrze Chemii Analitycznej i Metalurgii Chemicznej.

Działalność naukowa prof. Zierkiewicza obejmuje badania teoretyczne oddziaływań niekowalencyjnych w wybranych układach, w których zaangażowana jest dziura σ i/lub π. Do tego typu oddziaływań należą między innymi: wiązanie aerogenowe, halogenowe, chalkogenowe, pnikogenowe, tetrelowe, trielowe. Dodatkowo obiektem jego badań są układy stabilizowane kontrintuicyjnymi oddziaływaniami niekowalencyjnymi.

Istotnym aspektem działalności naukowej prof. Zierkiewicza było nawiązanie współpracy z uznanymi na świecie autorytetami w obszarze badań teoretycznych oddziaływań niekowalencyjnych, w tym z prof. Stevem Scheinerem z Uniwersytetu Stanowego Utah (kilkadziesiąt wspólnych publikacji) oraz prof. Pavlem Hobzą z Czeskiej Akademii Nauk (kilkanaście wspólnych artykułów).

W dorobku naukowym prof. Zierkiewicza aktualnie znajduje się ponad 115 publikacji, które ukazały się w czasopismach naukowych o zasięgu międzynarodowym.

Wypromował jednego doktora, a obecnie pod jego opieką znajduje się kolejna doktorantka. Był opiekunem kilkudziesięciu prac dyplomowych.

Prof. Wiktor Zierkiewicz jest członkiem Komisji Chemii Teoretycznej i Obliczeniowej Oddziału Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu.

W 2018 r. otrzymał Brązowy Medal za Długoletnią Służbę.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję